• Národný projekt Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II významne podporil pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany pedagogických asistentov (PA), asistentov učiteľa pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením (AU) a členov inkluzívnych tímov.

        Ciele projektu bolo:

        • implementovať princípy inkluzívneho vzdelávania v materských, základných a stredných školách,
        • vytvoriť predpoklady na zlepšenie výchovnovzdelávacích výsledkov detí a žiakov,
        • zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu.

        Tento projekt sa realizoval vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

         

        V priebehu realizácie projektu sa nám podarilo:

        • obsadiť pracovné miesta – dvaja pedagogickí asistenti
        • vytvorením odborného tímu v škole sme skvalitnili obsah metodických porád
        • potrebami na vyučovaní a tvorba Individuálneho výchovnovzdelávacieho plánu žiaka.
        • aktivitami, ktoré sme uplatňovali vo výchovnovzdelávacom procese, sme mohli plnohodnotnejšie rozvíjať praktické, tvorivé a kritické myslenie žiakov bez rozdielu na vierovyznanie, rasu či národnosť, čím sme zabezpečili v plnej miere účasť, úspech a šťastie všetkých detí so zameraním na podporu ich silných stránok osobnosti a vedenie k vzájomnej tolerancii. Zároveň sme zaznamenali zlepšenú komunikáciu žiakov s autoritami, zlepšené výchovnovzdelávacie výsledky u žiakov, rešpektovanie pravidiel a dodržiavanie školského poriadku, systematickejšiu prípravu na vyučovanie, samostatnosť a pozitívny vzťah k škole.
        • zlepšili sme vzájomnú komunikáciu a spoluprácu medzi pedagogickými  zamestnancami
        • žiaci mohli objavovať netušené schopnosti vďaka individuálnemu prístupu pedagogických asistentov v príprave na vyučovanie a písanie domácich úloh v popoludňajších hodinách
        • inkluzívne vzdelávanie nám pomáhalo a naďalej pomáha riešiť tabuizované témy ako je diskriminácia, segregácia, rasizmus a zároveň zvyšuje a upevňuje toleranciu, empatiu a porozumenie nielen u žiakov aplikácia inkluzívneho vzdelávania do praxe sa nám osvedčila predovšetkým v jej nízkej nákladovosti
        • škola sa stala aj vďaka NP POP II kultúrnym, preventívnym a rodinným centrom s profesionálnym tímom

        Našou snahou bolo adaptovať žiaka do školského prostredia, pomáhali sme žiakom pri nadväzovaní kontaktov s jeho rovesníkmi, rozvíjať jeho sociálne a komunikačné zručnosti, a takisto aj deficitné oblasti, upevňovať stabilitu v emocionálnej oblasti a vytvárali sme optimálne podmienky, ktoré vyplývali z jeho špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb (ŠVVP).

        Vo výchovno-vzdelávacom procese sme spolupracovali s pedagogickými zamestnancami školy, a to v podobe konzultácie ohľadom prispôsobenia sprostredkovaných nových informácií, vzhľadom na individuálne osobitosti integrovaných žiakov, možnosti ich úpravy, implementácie rôznych špeciálno-pedagogických metód a využitia edukačno-kompenzačných pomôcok. Dôležitou činnosťou je prispôsobiť výchovno-vzdelávací proces ŠVVP žiaka v súlade s pokynmi učiteľa a pomáhať pri príprave učebných pomôcok pre daných žiakov. Súčasťou našich úloh bolo vykonávanie pedagogického dozoru počas prestávok, ktorý sa zameriava na žiakov so ŠVVP.

        Dôležitou súčasťou našej činnosti bola spolupráca s rodinou v podobe pravidelnej komunikácie so zákonnými zástupcami žiaka o procese edukácie, vzájomné informovanie sa o zdravotnom stave žiaka, a takisto aj o jeho rodinnom prostredí.

        Našou úlohou bolo rozvíjanie profesijných kompetencií prostredníctvom akreditovaných vzdelávacích inštitúcií určených pre asistentov učiteľa, ale takisto aj pravidelné konzultácie s inkluzívnym tímom.

        Asistenčná činnosť sa vykonávala v súlade s týždenným rozvrhom asistenta. Bezprostredná spolupráca sa uskutočňovala hlavne s učiteľom v triede. 

        Individuálna práca so žiakmi sa vykonávala podľa pokynov vyučujúceho (asistenčná činnosti pri práci s pracovnými listami, pri písaní diktátov, písomných odpovedí, previerok, pri práci s učebnicou). Pomoc pri konkrétnych úlohách, motivácia žiakov, jednotlivcov k dokončeniu zadanej úlohy, k posunu vpred, udržanie pozornosti žiaka a vedenie k jeho plynulej činnosti na hodinách. Asistenčná činnosť pri skupinovej práci (príprava prezentácii, rečníckych príspevkov, argumentačných textov, krátkych slohových textov, vypĺňaní pracovných listov).

        Súčinnosť počas aktivít členov inkluzívneho tímu bola účasť na rodičovských združeniach.